ProКниги

Цікаві, корисні та маловідомі факти

Книга - найбільший скарб людства

З тих пір, як люди навчилися писати, свою всю мудрість вони довірили книгам. Книги відкривають нам світ, допомагають уявити минуле, заглянути в майбутнє.

Любов до книги з дитинства і продовжується все життя. Гарну книжку часто читаємо багато разів і кожен раз знаходимо в ній щось нове, цікаве, вражаюче. Такими книгами є Біблія, "Кобзар" Тараса Шевченка та багато інших – вони ніколи не старіють, не надоїдають. Вони – наші найперші порадники, друзі. Багато людей вважають книгу найкращим подарунком.

За всіх часів люди славили книгу. Як її тільки не називали: і джерелом мудрості, і цілителькою душі, сонячним сяйвом і рікою, що живить Всесвіт. Книга завжди ототожнювалась із світлом, яке, незважаючи ні на що, намагались загасити варвари, знищуючи книжкові скарби. Книга і сьогодні – важливе джерело знань.

«Коли мати чи батько читає дитинці в 3 роки – це і є мотивація»

Психологи не радять примушувати дітей читати. Але мотивувати варто і починати потрібно з раннього дитинства, коли особистість ще тільки формується, говорить психолог Іван Бех, який багато років займається проблематикою виховання дітей.

«Є періоди, коли не треба серйозно, спеціально викликати мотивів. Все, що є доброго і поганого закладається в ранньому періоді – від 3 до 7 років. У цей період найбільш розвинені механізми наслідування, ідентифікації. Коли мати чи батько читає дитинці в 3 роки – це і є ця мотивація. Якщо пропустили ці періоди, тоді так важко надолужити все це, так важко вже змінити ту структуру мотиваційну її. Бо вона застиглою стала, і її розм’якшити надзвичайно важко», – сказав психолог.

Викликати інтерес у дитини до книжки фахівці радять з 3 років. І обов’язково обговорювати прочитане. А головне – дорослим треба показувати приклад та читати самим.

Чому читання вголос дітям корисне

Image

Педіатри і вчені з американського штату Огайо провели масштабне дослідження. Об'єктом вивчення стало "традиційне" читання дітям казок.

Результати експерименту в черговий раз підтвердили, що читання книги вголос - найкращий спосіб розвитку кожного малюка. Сучасний світ пропонує батькам різноманітність гаджетів і можливостей вивчення світу, але саме прочитана на ніч мамою казка чи обідні посиденьки з книгою у виконанні батька найкраще впливають на організм їх чада.

Підсумок дослідження стане поштовхом до популяризації "традиційного" читання, більш тісного контакту між батьками та їхніми дітьми. Адже вчені точно встановили, що для хлопців такий вид дозвілля не лише цікавий і приємний, а й неймовірно корисний. Серед учасників експерименту у всіх спостерігалася підвищена активність ділянок мозку, що відповідають за читання і мову, а також за уяву і візуалізацію сприйняття світу. Такі процеси допомагають малюкам у віці від 3 до 5 років краще розмовляти, значно поповнюють словниковий запас, формують навички читання.

Постійне читання літератури - це один з найдієвіших способів інтелектуального і культурного розвитку дітей. Саме тому фахівці все частіше звертають увагу на такий спосіб проведення дитячого дозвілля, рекомендують відмовитися від сучасних технологій на користь книг.

Цікаві факти про читання

 • Під час читання очі дивляться в різні боки
 • При читанні майже 50% часу очі людини дивляться на різні літери. При цьому лінії погляду можуть як розходитися в різні боки, так і перехрещуватися
 • 95% людей читають дуже повільно - 180-220 слів за хвилину (1 сторінку за 1,5-2 хвилини)
 • При швидкому читанні очі втомлюються менше, ніж при повільному
 • Рівень розуміння при традиційному читанні становить 60%, швидкому - 80%
 • Протягом години очі читача 57 хвилин зафіксовані на тексті, тобто перебувають у відносному спокої
 • При читанні очі читача, дивлячись на різні літери, передають різне зображення, а мозок об'єднує їх в одну картинку
 • Очі людини з середніми навичками читання роблять на одному книжковому рядку 12-16 зупинок
 • Зазвичай у читача обсяг одномоментної фіксації становить 10 друкованих знаків (тобто 1,5-2 слова одного рядка). У швидко читаючого - 200-500 знаків (це 33-83 слова кількох рядків)
 • При повільному читанні відбувається 0,5-0,7 невиправданих повернень до прочитаного на один рядок
 • У школярів відбувається 20 регресивних рухів на один рядок, у студентів - 15
 • При традиційному читанні втрачається 1/6 частина витраченого часу на регресивні очні рухи
 • Наполеон читав зі швидкістю дві тисячі слів за хвилину
 • Бальзак прочитував роман у двісті сторінок за півгодини
 • Деякий Е. Гаон дослівно пам'ятав 2500 прочитаних ним книг
 • Т. Едісон читав відразу 2-3 рядки, запам'ятовуючи текст мало не сторінками завдяки максимальному зосередженню
 • Читачу не потрібна калорійна їжа, щоб впоратися зі складнощами нудного життя. Люди, що читають, набагато менше схильні до зайвої ваги

5 фактів про дитяче читання

Image

2 квітня весь світ відзначає Міжнародний день дитячої книги. Вважається, що дитяча література з'явилася у ХVІІІ ст., коли вийшли у світ такі книги, як «Робінзон Крузо» Д. Дефо і «Подорожі Гуллівера» Дж. Свіфта. А через століття діти вже читали спеціально написані для них книги - казки братів Грімм і Г.Х. Андерсена. З ім'ям останнього письменника і пов'язане вищеназване свято.

У день народження автора «Снігової Королеви», «Русалочки» і «Дюймовочки» людство звертає свою увагу на літературу, книжкове мистецтво і книжкову культуру для дітей. У цей день ми усвідомлюємо, який внесок вносить дитяча книга у формування особистості дитини, її моральних цінностей, інтелектуального і духовного розвитку нових поколінь, що складають майбутнє нашої планети.

1
Діти, які відчувають інтерес до читання, розвиваються швидше за своїх однолітків, у них більш живий розум, краще розвинена пам'ять і інтелект
2
Дослідження показують, що 4-6 років - найсприятливіший вік для навчання дитини читанню. Після 6-7 років навчити читати складніше
3
Читання книг вголос для малюків - запорука майбутньої книжкової любові. Дослідження доводять, що у тих, кому в дитинстві регулярно читали батьки, набагато більше шансів стати активним читачем пізніше
4
Читання допомагає батькам зблизитися з дитиною і добре розвиває пам'ять малюка. Слухаючи казки, які читає мама, дитина запам'ятовує їх в подробицях, повторює улюблені фрази. Згодом, коли дитина сама вчиться читати, це допомагає їй додатково розвивати зорову пам'ять, зіставляючи знайомі рядки з книжковим текстом
5
Саме під час читання книг дитина вчиться розрізняти добро і зло, засвоює перші норми моралі, вчиться співчувати героям книги

Найпопулярнішими авторами книг для дітей вважаються Олександр Пушкін, Корній Чуковський, Агнія Барто, Микола Носов, Ганс Християн Андерсен, Астрід Ліндгрен, брати Грімм, Всеволод Нестайко.

Один раз на два роки дитячим письменникам і художникам присуджується найпрестижніша нагорода - Міжнародна премія імені Г.Х. Андерсена, що найчастіше називають Малою Нобелівською премією. Вона була заснована 60 років тому Міжнародною радою з дитячої та юнацької літератури ЮНЕСКО.

Золота медаль з профілем казкаря вручається письменникам і художникам тільки за життя. За весь час лауреатами премії стали 23 письменника і 17 художників-ілюстраторів дитячої книги - представники з 20 країн світу. Найвідоміші з них - шведська письменниця Астрід Ліндгрен («Малюк і Карлсон, який живе на даху», «Пеппі Довгапанчоха») і фінська - Туве Янссон («Маленькі тролі і велика повінь», «Мумі-троль і комета», «Капелюх чарівника» та ін.)

Image

Читання книг допоможе вам виробити 7 корисних звичок

Image

Книги — найбільш недооцінена технологія в світі, але якщо ви навчитесь правильно оцінювати, вибирати та купувати літературу, читання допоможе вам виробити безцінні звички.

У кожного з нас лише одне життя, але книги дозволяють пізнати мудрість тисяч людей. Коли автори пишуть, переписують і редагують, вони перетворюють власні думки на найкращу версію себе. Читаючи, ви нібито проводите час із розумною людиною в медитативному стані.

Як і будь-яка інша технологія, книги, що їх читатимете без цілі, не дадуть нічого. Однак якщо навчитися правильно оцінювати, вибирати літературу, читання здатне розвинути безцінні звички.

Ви порозумнішаєте без усіляких чарівних пігулок

Книги — найкраща заміна ноотропам — лікам, що стимулюють розумову діяльність, покращують пам’ять і підвищують здатність до навчання. Якщо ноотропи з часом перестають мати хоча б якийсь ефект, читання постійно покращуватиме ваш розум. Окрім цього, побічні ефекти читання давним-давно відомі, чого не скажеш про пігулки.

«Читайте по 500 сторінок кожен день. Так формується знання. Воно накопичується, як складні відсотки. На це здатна будь-яка людина, але, запевняю вас, далеко не всі будуть це робить»
Воррен Баффетт

Ви постійно оновлюватимете власні знання

Більшість книг були написані тоді, коли автори перебували у стані потоку. Письменники передають свою мудрість майже без домішку власних его. Як тільки читач, який шукає мудрості, вловлює ці слова і входить у власний стан потоку, відбувається магія.

Читаючи протягом достатнього проміжку часу, ви відчуєте, немов розум модернізувався. Після такого оновлення проявити себе у розмові, формулювати власні думки в письмовому вигляді буде значно простіше.

Ви навчитеся бути наодинці

Американський філософ Єрік Хоффнер якось сказав: «Наодинці з собою ми в поганій компанії». Однак це можна виправити, хоча й доведеться добряче попрацювати.

Читаючи книги, роблячи паузи для роздумів і постійно покращуючи себе, ми здатні розвинути звичку спокійно сидіти в кімнаті наодинці. Так можна побороти одну з найголовніших проблем людства, про яку говорив французький математик Блез Паскаль: "Усе нещастя людей від того, що вони не здатні спокійно сидіти у своїй кімнаті".

Ви звикнете безпосередньо переймати досвід

Жага до мудрості — єдине бажання, яке можна легко задовільнити без ризику надто захопитися. Прочитавши достатньо, ми заряджаємося хорошими ідеями і хоробрістю, тому стаємо готові досліджувати світ.

Підживлені чиєюсь мудрістю, ми радо відправляємося в подорож разом із героями книги. Це означає, що ми гарантовано отримуємо безпосередній досвід у реальному світі.

Ви навчитеся концентруватись

Що більше ми читаємо й проводимо часу разом із книгами, то більше фокусуємось на практикуванні концентрації уваги і медитації. Завдяки читанню ми стаємо спокійнішими та більш терплячими, вчимося зосереджуватися на одній-єдиній речі протягом довгого періоду часу.

Ви зрозумієте переваги стратегічної ізоляції

«Нам необхідне відчуження, щоб не втратити глузд у цій культурі»
Теренс Кемп Маккенна


Читання — одна з найновіших і прийнятних для суспільства причин побути наодинці. Якщо хочете, щоб оточення вас поважало, немає кращого варіанту стратегічної ізоляції, аніж книги. Вони рятують від натовпу.

Ви звикнете говорити правду

«Я спокійний, звісно, що своє письменницьке завдання я виконаю за будь-яких обставин, а з могили — ще успішніше та незаперченіше, аніж живим. Нікому не загородити шлях правди, і за рух її я готовий прийняти навіть смерть. Однак, можливо, багато уроків нарешті навчать нас не зупиняти перо письменника за життя? Це ще жодного разу не прикрасило нашої історії.»
Олександр Солженіцин


Є багато людей, які ненавидять думати. Коли вони чують щось розумне, реагують немов звірі. Багато хто терпіти не може, коли інші намагаються докопатися до правди і зрозуміти, як влаштований наш світ. А найважливіші таємниці, як зазначив американський філософ Лео Штраус, найчастіше приховані саме у книгах.

Більшість творчих людей знають це і переконані, що єдиний спосіб донести істину — зробити це у книзі чи притчі. Упродовж усієї історії ті, хто змушували інших мислити, зазвичай були цапами-відбувайлами чи навіть втіленням пекла. Книги дають можливість усе це пережити і, незважаючи ні на що, поширювати власні ідеї.

Аліса в реальному світі

Image

Всім добре відомі яскраві персонажі знаменитих дитячих казок, такі як: Крістофер Робін з казки про Вінні-Пуха, Аліса з країни чудес і Пітер Пен, але мало хто знає, що всі ці герої були не просто вигадані, а були створені, спираючись на особистості реальних дітей.

Аліса Ліддел - прототип «Аліси в країні чудес» з книги Льюїса Керролла. Дочка ректора Оксфордського університету. Чарльз Доджсон Доджсон (працював під псевдонімом Льюїс Керолл) був близьким другом їхньої родини, часто гуляв з Алісою та її сестрами, розважаючи дівчаток казкою, яку він придумував на ходу. Пізніше на прохання Аліси Льюїс записав її і через два роки подарував їй рукопис з написом «Різдвяний подарунок дорогій дівчинці на згадку про літні дні». До рукопису додавалася фотографія Аліси, зроблена ним самим.

Дружба з дівчинкою була безневинною, хоча батьки Аліси розповідали, як одного разу Керролл звернувся до них з проханням дозволити йому просити її руки, коли вона подорослішає. Вона прожила довге життя. Вийшла вдало заміж, народила трьох синів, двоє з яких загинули в час Першої світової війни.

Після смерті чоловіка в 1926 році, Аліса, щоб оплатити комунальні рахунки, виставила на аукціон подарований їй Доджсоном рукописний примірник «Аліси», який був проданий на Сотбісі за 15 400 фунтів.

Що читають діти?

Дослідження «Що читають діти?» («What are kids reading») проводилося в 2013-14 навчальному році на всій території США. Основою для даного дослідження стала статистика з шкільних бібліотек, яку організація Renaissance Learning збирала в більш як 30000 початкових і середніх школах. У базі даних організації були зібрані записи про 9,8 мільйони школярів, які прочитали понад 330 мільйонів книг.

Основні тенденції, наведені в звіті: 11- і 12-класники читають найменше (близько 5 творів на рік), 2- і 3-класники - найбільше (57 і 51 творів на рік).

Середня кількість прочитаних слів на рік для першокласників становить 25000, збільшується щороку до 6 класу (436000), а потім знижується до 300000 до моменту закінчення середньої школи.

В середньому до закінчення школи дівчатка прочитують на 761.000 слів більше, ніж хлопчики. Дівчатка починають обганяти хлопчиків за кількістю прочитаних слів після 4-го класу.

Найпопулярнішими книгами серед першокласників є дві книги Доктора Сьюзі («Зелені яйця і окіст» і «Різні ноги»). «Зелені яйця і окіст» залишаються найпопулярнішою книгою і у другокласників.

Третьокласники і четвертокласники воліють книги із серії «Щоденник слабака» («The Wimpy Kid Diary») Джеффа Кінні.

Найбільша кількість книг non-fiction школярі прочитують в 4 і 5 класі, проте їх частка все одно в 2 рази менша від рекомендованої (55%) національними освітніми організаціями.

Image

Цікаво знати!

 Основною формою занять у середньовічних університетах, школах було читання книг: викладач читав книжку й пояснював незрозумілі місця. Чому ж студенти не читали цих книжок самі? Тому, що книжки тоді в ще не друкувалися, а переписувалися. Такі книжки були дорогі й малодоступні, будь-хто їх читати не міг. Ось звідси й походить вислів "читати лекції". А книги тоді були не схожі на наші: вони писалися великими літерами, а тому були гігантського розм. Іру – до півметра і більше. Через вагу й розміри носити з собою таку книгу було майже неможливо. Коштували вони дорого, а щоб їх не вкрали, то часом доводилося прив’язувати їх до столу ланцюгами.

 Найдавнішою книгою України є Велесова книга – пам’ятка писемності ІХ століття. До найдавніших книг, творів написаних в Україні є "Слово о полку Ігоревім", Пересопницьке Євангеліє, "Київські глаголичні листки" та інші. Першою друкованою книгою, яку написав українець, була книжка (1483) вченого ХV ст. Юрія Дрогобича.

 Якби зібрати всі терміни з усіх галузей наук, то це був би "контейнер" на мільйон або навіть більше слів.

 Найвидатніші книги писалися на пергаменті. Це оброблені телячі шкури. Їх старанно вишкрябували з обох боків, вибілювали у вапні, натягали на раму, сушили, а потім обрізали – і виходив гладенький, тонкий і дуже міцний "папір". Пергамент був значно міцніший і не псувався так швидко, як папір. В Україні користувалися ним до ХVII століття.

 Перші книги, видані сучасною українською мовою були: "Енеїда" І. Котляревського (1798), "Українські народні думи" (1834), записані М. Максимовичем, "Кобзар" Тараса Шевченка (1840)...

 Творча спадщина видатного українського письменника, поета, публіциста, перекладача Івана Франка величезна – понад 130 томів (книг), проживши неповних 60 років. Надруковано поки що тільки 50 томів.

 Однією з найменших у світі книг вважається "Кобзар" Тараса Шевченка, створений українським мікро гравером Миколою Сядристим. Книжка має 12 сторінок, кожна з них 0,6 квадратних міліметра. Перегортати сторінки можна тільки загостреним кінчиком людського волоса. Книжка зшита павутинкою завтовшки 0,002 мм. Обкладинка зроблена з пелюстки безсмертника. Її прикрашає портрет Тараса Шевченка, а також зображена хата, в якій він народився. На малесеньких листках через мікроскоп можна прочитати 75 рядків невмирущих поезій поета.

 Швидкість читання 160річної киянки Ірини Іванченко – 163333 слова за хвилину з повним засвоєнням прочитаного. Це досягнення офіційно зареєстровано в січні 1990 року. Дівчина проходила спеціальну підготовку в Київському "Центрі розвитку мозку". А неофіційний рекорд в швидкості читання – 416250 слів за хвилину – належить теж 16-річній киянці Євгенії Олексієнко (1989 р.). Тільки хвилину часу потрібно було дівчині щоб прочитати книжку середнього формату ... Зміст прочитаного вона переказує годинами, не пропускаючи найменших дрібниць.

Please publish modules in offcanvas position.

Зворотній зв'язок

Зворотній зв'язок

Ваше повідомлення успішно відправлено